ماسک بیهوشی|۲۰۲۱/۳

navidcodnavidcod
105 بازدید
ماسک بیهوشی

ماسک بیهوشی سیلیکونی

ماسک بیهوشی به مراد جابجایی گاز بیهوشی و مواد دیگراز مخزن به تن مریض آیتم به کارگیری قرار می‌گیرد. از این ماسک برای در دست گرفتن تنفس مریض در طول بیهوشی و همینطور پیش از جاری ساختن فعالیت های جراحی برای بیهوشی به کارگیری می گردد.این ماسک پلاستیکی و محدبی صورت بر روی دهن و بینی مریض قرار می‌گیرد.از روش یک لوله، اتصال در میان ماسک و مخزن برقرار میباشد و به هنگام تنفس فرد مواد بیهوشی وارد تن شخص می شود.

دارنده بالشتک قابل انعطاف
سوای نشت
قابل به کارگیری دوباره
مو جود در سایزهای گوناگون
مو جود در رنگ های گوناگون برای هر سایز
از محصول سیلیکون گرید پزشکی
دارنده تائیدیه های CE, ISO
اشکال بیهوشی

گونه های ییهوشی ، با استعمال از داروها اذن می‌دهند روند پزشکی فارغ از درد و در برخی موردها در هوشیاری مریض جاری ساختن شوند. داروهای بیهوشی و بی حسی در اکثری از طریق ها، از جراحی های بسیار تهاجمی، مانند جراحی قلب گشوده، تا روند جزیی مانند کشیدن دندان کاربرد دارا هستند. چهار نوع بیهوشی همگانی، حیطه ای، محلی و زیر تحلیل وجود داراست که اشکال بیهوشی آیتم استعمال به صورت معمول به نوع جراحی، موقعیت تندستی مریض، دوران فرصت جراحی و ترجیحات دکتر معالج و جراح بیهوشی بستگی دارااست.

بیهوشی همگانی

بیهوشی همگانی، به عبارتی چیزی میباشد که اشخاص هنگام شنیدن واژه “بیهوشی” به آن فکر میکنند. در زمان بیهوشی همگانی، مریض بیهوش میباشد و هیچ دور اندیشی و حسی ندارد. بخش اعظمی از داروهای گوناگون ممکن میباشد در طول بیهوشی همگانی به کارگیری شوند. برخی از آنها گازهای بی حسی یا این که بخار هایی میباشند که از روش لوله تنفس یا این که ماسک تجویز میگردند. بعضی داروها از روش IV به مراد تحریک خواب، متانت ماهیچه ها و التیام درد تزریق میشوند. در‌این وضعیت مریض به صورت موقت بیهوش می گردد.

بیهوشی همگانی همینطور عضله ها مریض را فلج می نماید. برهمین پایه مریض به دستگاه تهویه هوا یا این که اکسیژن نیاز پیدا می نماید. نیروی کار های بیهوشی در زمان فعالیت جراحی به صورت مداوم علائم حیاتی مریض مانند ضربان قلب، فشار خون و تنفس را زیر حیث دارا‌هستند. بعداز اتمام جراحی، از داروهای دیگری برای معکوس کردن اثر بیهوشی استعمال می‌گردد.

بیهوشی همگانی، قویترین اشکال بیهوشی میباشد و بیشتر برای جراحی های غیرقابل تحمل و دردناک مانند بده بستان زانو و جراحی قلب استعمال می‌شود. همچنین در بعضا شرایط خاصی که ممکن میباشد بیمار در طی کار جراحی نتواند با دکتر همیاری نماید مانند جراحی کودکانی که نیاز به میورینگوتومی (لوله های گوش) دارا هستند از این بیهوشی استعمال میشود. امروزه معمول ترین بیهوشی های همگانی امروزی مخلوطی از گازهای استنشاقی میباشد که دربرگیرنده اکسید نیتروژن (گاز خنده دار) و مشتقات متفاوت اتر مانند ایزوفلوران، سوافلوران و دسفلوران میباشد. بی حسی همگانی عضله‌ها جان دار در دستگاه گوارش و مجاری هوایی را که از عبور مواد غذایی و اسید از معده به ریه ها پرهیز می نماید، شل و ول خواهد کرد.

راهبرد های بیهوشی همگانی

پیش از فعالیت مدام شیوه نامه دکتر خویش را درخصوص اجتناب از خوراک و آبمیوه رعایت نمایید. ناشتا بودن معمولاً از حدود شش ساعت پیش از بیهوشی ما یحتاج میباشد. ممکن میباشد تا چندین ساعت پیشین بتوانید مایعات روشن بنوشید. دکتر ممکن میباشد به شما بگوید که کمی از داروهای معمول خویش را با یک جرعه آب کوچک در طی روز خویش مصرف فرمائید. شما ممکن میباشد دست‌کم یک هفته پیش از فعالیت خویش نیاز به دوری از مصرف برخی داروها مانند آسپرین و بعضا از داروهای رقیق کننده خون سوای ورژن داشته باشید. این داروها ممکن میباشد در زمان جراحی دلایل ساخت نمایند.

بعضی از ویتامین ها و داروهای گیاهی مانند جینسنگ، سیر، زگیل سنت جان، کاوا و بقیه مفاد ممکن میباشد در زمان فعالیت عارضه ها ساخت‌و‌ساز نمایند. در امر اشکال کامل کننده های غذایی مصرفی خویش با پزشک معالج مشورت کردن فرمایید.

بی حسی منطقه ای

بی حسی ناحیه ای با تزریق داروی بی حسی با سوزن یا این که خط سوند جاری ساختن میشود. این طریق صرفا بخش های خاصی از تن که روی آن جراحی شکل میگیرد، بی احساس میگردد، مریض در طی جراحی هنوز هوشیار میباشد البته بیهوشی روی روان عمل می نماید و سبب ساخت و ساز بی حسی در محل تزریق می گردد. دو نوع بی حسی حوزه‌ ای بسیار رایج بی حسی نخاعی و اپیدورال میباشند. هر دو طرز ممکن میباشد برای وضع حمل یا این که برای جراحی های ارتوپدی مانند زانو و بده بستان بی نقص کامل ران مصرف شود.

اپیدورال ها

اپیدورال ها (بلوک نخاعی) که در آن دارو در پشت کمر مریض تجویز می گردد، مثال ای از بی حسی حوزه‌ ای میباشد. دارو از روش یک سوزن ریز به کیسه نخاعی به مایع مغزی نخاعی منتقل میشود. اپیدورال ها دلایل جانبی ندارند. بلوک های ردیف فقرات کاربردهای مختلفی دارا‌هستند و برای دوری از شم درد در بازوها و پاها در هنگام جراحی روی این اندام استعمال می گردند. آنها همینطور به صورت معمول در هنگام وضع حمل برای محصور کردن مصرف داروهای ضد درد در یک حیطه از تن آیتم به کارگیری قرار میگیرند. مثال دیگر بی حسی حیطه ای یک بلوک عصبی محیطی میباشد که ممکن میباشد در نواحی کتف، بازو، پشت یا این که پا استعمال شود.

بعضی وقت ها از بی حسی موضعی در مخلوط با بیهوشی همگانی برای جراحی های والا روی قفسه سینه یا این که شکم استعمال می‌گردد. این طریق این مزیت را داراست که بیماران بعداز کار زیاد به داروهای ضد درد مسکن احتیاج ندارند.

بی حسی موضعی

بی حسی موضعی روان اتصال دهنده یک بخش خاص از تن به مغز را مسدود می نماید و از جابجایی سیگنال های درد به مغز پرهیز می نماید. بی حسی موضعی، اصطلاحی میباشد که برای داروهایی مانند لیدوکائین و از روش سوزن یا این که تحت عنوان کرم به کار گیری میشود تا یک منطقه کوچک را بی شم نماید. این نوع بیهوشی معمولاً برای بی شم کردن محل کوچک برای اقدامات جزئی مانند لبریز کردن دندان یا این که بیوپسی پوست استعمال می‌گردد. در زمان استعمال از بی حسی موضعی، یک داروی بی حسی یا این که به طور کرم یا این که اسپری به پوست انجام می گردد، یا این که به حوزه‌ ای که جراحی در آن اعمال گردد تزریق می‌گردد. در شکل تزریق دارو، از یک‌سری تزریق کوچک به کار گیری می گردد. یکسری دقیقه بعد از اتمام تزریق، منطقه می بایست تماماً بی احساس گردد، وگرنه از دیگر نحوه های بیهوشی به کار گیری گردد.

بیهوشی پایین تحلیل (MAC)

MAC نوعی آهسته نصیب میباشد که معمولاً به آن “خواب گرگ و میش” گفته می‌گردد. MAC معمولاً برای نحوه های سرپایی مانند کولونوسکوپی یا این که جراحی آب مروارید کاربرد داراست و از روش IV اعمال می‌شود تا مریض حس خواب و وقار داشته باشد. این نوع بیهوشی با بیهوشی همگانی مختلف میباشد چون ماهیچه‌ها مریض فلج نمی‌شوند و مریض به اکسیژن درمانی نیازی پیدا نمی نماید. ولی همچنان علائم حیاتی مریض از مجاورت ذیل حیث قرار میگیرند. اثر این نوع بیهوشی در برهه زمانی مجال ۱۰ دقیقه از در بین می رود. بسته به نوع کار و ترجیح مریض معیار تزریق دارو گوناگون خواهد بود.

در وضعیت بیهوشی خفیف، که اکثر وقت ها برای جراحی دیده آیتم به کارگیری قرار میگیرد، مریض بیدار میباشد و می‌تواند به سوالهای یا این که راهبرد های جراح جواب دهد. در طریق آهسته نصیب میانگین، بیمار ممکن میباشد به راحتی به هوش بیاید. آهسته قسمت عمیق حدوداً شبیه با بیهوشی همگانی میباشد و مریض تماماً بیهوش میباشد ولی قادر است فارغ از اکسیژن معالجه نفس بکشد. آهسته نصیب عمیق با دارویی بنام پروپوفول اکثر زمان ها در طریق هایی مانند آندوسکوپی فوقانی یا این که کولونوسکوپی کاربرد داراست.

دلایل بیهوشی

همانگونه که هیچ جراحی سوای خطر وجود ندارد، هیچ نوع بیهوشی نیز ۱۰۰٪ بی خطر نمی تواند باشد. با این هم اکنون، به صورت کلی، با ارتقا سطح بیهوشی معیار بروز عارضه ها و خطرها ارتقا مییابد.

عارضه ها اساسی MAC مشتمل بر موقعیت تهوع و استفراغ است.
بی حسی موضعی میتواند منجر بروز عوارضی مانند درد در بخش بی احساس گردیده و برخورد آلرژیک به بیهوشی باشد.

مخاطرات بی حسی حوزه‌ ای مشتمل بر مفاد پایین میباشد:

تشنج
سردرد شدید
جراحت عصبی
افت فشار خون
ایراد در ادرار کردن
عفونت در ردیف فقرات
خون‌ریزی در نزدیکی ردیف فقرات
عکس العمل آلرژیک به بیهوشی گزینه استعمال

بعضا از این عارضه ها جانبی مانند زخم عصبی و تشنج بسیار معدود میباشند ولی مدام در شکل نگرانی با دکتر معالج خویش مشورت کردن فرمائید.

دلایل بیهوشی همگانی

بیشترین عارضه جانبی بیهوشی همگانی، خواب آلودگی بعداز آن میباشد که به صورت معمول طی یک یا این که دو ساعت پس از نقطه پایان کار جراحی از در بین می رود. بعضی از بیماران ممکن میباشد گلو درد یا این که شرایط تهوع را تجربه نمایند. در شرایطی‌که سوابق بیماری یا این که شرایط تهوع بعداز جراحی دارید، مطلقاً این مسئله را به پزشکان و پرستاران بگویید، چون ممکن میباشد پیش از کار به دارو احتیاج داشته باشید تا از بروز تهوع بعداز جراحی پیشگیری گردد. عکس العمل های بدون شوخی به بیهوشی همگانی بسیار کم میباشد. گروه بیهوشی برای معالجه هر نوع واکنشی سریعاً به داروهای اضطراری دسترسی دارا‌هستند و علائم حیاتی را بطور مداوم در حین جراحی و بهبودی ارزیابی خواهند کرد. بیشتر دلایل جانبی بیهوشی همگانی فورا پس از کار چهره میدهد البته پس از مدتی برطرف میگردند.

برخی از عارضه ها جانبی رایج آن عبارتند از:
سرگیجه. حس سرگیجه پس از بیهوشی را می اقتدار با نوشیدن مایعات زیاد برطرف نمایند.
خطاها مثانه. بعضا از اشخاص تا مدتی بعداز بیهوشی همگانی در ادرار کردن نقص‌ دارا‌هستند.
درد عضلانی. داروهای گزینه استعمال برای در زمان فعالیت میتوانند منجر درد آن گاه گردد.
گلو درد یا این که کوفتگی. قرار تصاحب کردن لوله در گلو مریض برای تنفس در طی فعالیت جراحی می‌تواند بعداز برداشتن باعث به گلو درد و یا این که کوفتگی در گلو گردد.
خارش. استعمال از داروهای مخدر (مواد افیونی) در طول کار یا این که سپس قادر است سبب به بروز خارش خواهد شد. خارش یک عارضه جانبی رایج درین نوع از داروها است.
شم لرز و سوزوسرما. بیهوشی همگانی در بعضی از بیماران سبب ساز شم سوز‌و‌سرما و یا این که لرز میگردد که‌این لرزها ممکن میباشد یک سری دقیقه تا یک‌سری ساعت ارتفاع بکشد.
کم آبی دهن. بعضی از بیماران پس از به هوش داخل شدن حس کم آبی دهن می نمایند. در شرایطی‌که شخص شرایط تهوع شدید نداشته باشد ریختن آب در دهن قادر است به نگهداری از کم آبی دهن یاری دهد.
موقعیت تهوع و استفراغ. این عارضه جانبی معمولاً فورا پس از کار جراحی حادثه می‌ افتد، البته ممکن میباشد در بعضا از اشخاص به زمان یک یا این که دو روز ادامه داشته باشد. دکتر معالج می اقتدار برای برطرف کردن این عارضه دارو های ضد تهوع تجویز نماید.
سردرگمی. بیماران ممکن میباشد بعداز بیهوشی، شم گیجی و خواب آلودگی نمایند البنه این عارضه معمولاً صرفا یک سری ساعت ارتفاع می‌کشد، البته برای برخی از اشخاص به سالمندان سردرگمی قادر است برای ایام یا این که هفته ها ادامه داشته باشد.

بیهوشی همگانی میتواند عارضه ها جانبی کم ولی دور از شوخی تحت را در‌پی داشته باشد:

ایراد شناختی پس از کار

مشکل شناختی اکثر زمان ها تحت عنوان “مه مغزی” از آن خاطر می‌گردد که می‌تواند سبب به ایرادات یاد و یادگیری وقتگیر برهه زمانی گردد.

هایپرترمی بدخیم

یک برخورد دور از شوخی به بیهوشی میباشد که می‌تواند در طی فعالیت ساخت‌و‌ساز گردد و سبب ساز تب سریع، انقباضات ماهیچه‌ها و حتی مرگ گردد. در صورتیکه شما یا این که یکی‌از اعضای خانواده تا به هم اکنون در طی کار جراحی این شرایط را تجربه نموده اید یا این که سوابق گرمازدگی دارید، در معرض خطر این عارضه ها می باشید، به این ترتیب با دکتر در رابطه سابقه بیهوشی خویش مسلما مشاوره نمائید.

خطاها تنفسی در طی یا این که پس از جراحی
بیهوشی همگانی میتواند سبب ساز انسداد گلو در طی جراحی گردد.
این عارضه در بیمارانی که سوابق آپنه انسدادی خواب دارا هستند بیشتر مشهود است.
دست اندرکاران خطر عارضه ها بیهوشی

بعضا از دست اندرکاران میتوانند خطر بروز بعضا دلایل ناشی از بیهوشی را ارتقاء دهند. بیمارانی که سوابق بیماری های ذیل را دارا هستند بایستی برای پیشگیری از بروز این دلایل پیش از جراحی با دکتر معالج خویش مشاوره نمایند:

چاقی
تشنج
دیابت
آپنه خواب
بیماری قلبی
سیگاری بودن
فشار خون بالا
حساسیت به دارو
بیمارهای کلیوی
بیماری های ریه
مصرف بیشتراز حد الکل
سوابق عارضه ها جانبی بیهوشی
مصرف داروهای رقیق کننده خون
هوشیاری در طی جراحی

به تدریج، اشخاص ممکن میباشد آنچه که در حین کار جراحی فیس می‌دهد را پس از جراحی بیاد بیاورند و حتی‌در حین جراحی به هوش بیایند. بعضی از متخصصان تقریب می‌زنند که از هر ۱۰۰۰ نفر حدود ۱ نفر ممکن میباشد در طول جراحی بیدار شوند ولی حاذق به تکان، سخن کردن نیستند. درین وضعیت معمولاً مریض دردی را حس نمی نماید. با این حالا، بیدار شدن در طی فعالیت می‌تواند بسیار ناگوار میباشد و ممکن میباشد منجر خطاها خل وچل وقت گیر زمان، مانند مشکل استرس بعد از سانحه گردد. این بیماران مسلما بایستی به یک سرازیر شناس مراجعه نمایند.

متخصصان بیهوشی

گونه های مختلفی از متخصصان توانا به ارائه سرویس ها بیهوشی میباشند،برای مثال:

دندانپزشکان
جراحان دهن
پزشکان بیهوشی
دارای تخصص بیهوشی پرستار
دستیاران بیهوشی پزشکی

سطح فراگیری دربین اشکال پزشکان مختلف میباشد و متخصصان بیهوشی بالاترین سطح را دارا هستند.

مهیا شدن برای بیهوشی

برای آمادگی پیش از بیهوشی بهتر میباشد سوالهای پایین را از پزشک خویش بپرسید:

آیا پیش از فعالیت می بایست چیزی بخورم یا این که بنوشم؟
آیا پس از جراحی و به هوش وارد شدن میتوانم رانندگی کنم؟
با اعتنا به نوع بیهوشی، چه مقطع ممکن میباشد موردنیاز باشد در درمان گاه بستری باشم؟

افزون بر آن همت فرمائید در ارتباط سالم همگانی، حساسیت، داروها، تاریخچه پزشکی فردی و خانوادگی، جراحی های قبل و برخورد به بیهوشی که تا قبل از این داشته اید به قاب معالجه تماما جواب دهید. اجرا این عمل میتواند از بروز خطرها احتمالی پرهیز نماید و در گزینش نوع بیهوشی تاثیر متعددی دارااست.

بازدیدها: 34

دسته بندی لوازم مصرفی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت